Co powinno się zabrać na camping czyli nikwax

nikwax

Wyprawa na kilka dni pod namiot powinna zostać dobrze zaplanowana, by naprawdę sprawiała przyjemność. Jeśli podróż na pole namiotowe (lub dowolne inne miejsce noclegu) odbywa się samochodem, to nie ma problemu, aby spakować wszystkie niezbędne rzeczy.

Nikwax i zabezpieczenie obuwia

nikwaxNa pierwszym miejscu rzeczy, które należy zabrać, jest oczywiście odpowiedni namiot turystyczny. Obecnie nie ma problemu, żeby znaleźć wygodny namiot dla całej rodziny. Warto mieć namiot z większą ilością miejsc niż ilość osób, które będą w nim spać, to pozwoli wygodnie się w nim rozłożyć ze wszystkimi bagażami. Wielbiciele wygód mogą zabrać materac, a pozostałym wystarczy karimata i ciepły śpiwór. Kolejna ważna kwestia to jedzenie. Nie ma problemu, jeśli w pobliżu jest sklep, ale na terenach dalszych od cywilizacji przyda się turystyczna lodówka i kuchenka, pozwalające na przygotowanie gorącego posiłku. Na wyprawy dalsze od zamieszkałych terenów na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą więcej żywności, szczególnie suszonej, która zajmie niewiele miejsca i może być długo przechowywana. Kilka puszek konserwy czy suszona wołowina to świetny pomysł.

nikwaxJeśli nie wiadomo, jak wygląda dostęp do wody i jakiej jakości jest woda pitna – na wczasach bywa różnie – można zabrać ze sobą podręczny filtr i (lub) tabletki do uzdatniania wody. Kilka metrów cienkiej, mocnej linki, wielofunkcyjny scyzoryk, zapałki, latarka, mapa okolicy – to drobiazgi, które warto zabrać ze sobą szczególnie wtedy, gdy planuje się dłuższe wyprawy w teren. Nie można zapominać o odpowiedniej odzieży na wyjazd. Powinna być lekka, przewiewna i wygodna, a przy tym ciepła i pozwalająca na ochronę przed deszczem. Przeciwdeszczowe kurtki i polarowe bluzy doceni się szczególnie w deszczowe czy chłodne dni, które mogą się zdarzyć na każdym wyjeździe. Odzież na takie warunki można przygotować dzięki impregnatom, na przykład impregnat nikwax pozwala na zabezpieczenie ubrań w czasie prania. Dzięki temu pokryte będą warstwą hydrofobową i lepiej zniosą trudniejsze warunki. Do zabezpieczania butów można wykorzystać na przykład wosk tani nikwax. Buty to osobna kwestia. Należy wybrać obuwie, które nada się do spacerów po lesie i dobrze ochroni nogę, na przykład jak buty meindl. Buty powinny pozwalać na wpuszczenie w nie nogawki, co zwiększy ochronę przed kleszczami.

Istotna jest ich nieprzemakalność i odpowiednia podeszwa: trwała i chroniąca przed poślizgnięciem, dlatego coraz więcej turystów kupuje buty chiruca. Oczywiście można zabrać dowolne obuwie na biwak, jednak warto wybrać takie, które nie będzie ograniczać swobody i wygody ruchów po całej okolicy.